FANDOM


Cmentarz żydowski w Sycowie

Miejsce, w którym znajdował się cmentarz.

Cmentarz żydowski w Sycowie − nieistniejący cmentarz wyznawców judaizmu, który znajdował się przy obecnej ulicy Kaliskiej w Sycowie.

Historia Edytuj

Cmentarz żydowski w Sycowie znajdował się na północ od miejscowości, po lewej stronie ulicy Kaliskiej, przy wjeździe do Wioski. Na podstawie zapisków sycowskiego historyka Josepha Franzkowskiego przypuszczać można, że cmentarz ten istniał już w XVII wieku. Z nieznanych dziś przyczyn cmentarz został zamknięty pod koniec XVIII wieku, a działka cmentarna przeszła na własność żydowskiego dostawcy dworskiego Lazarusa Tischlera. Przez kolejne lata sycowscy Żydzi wozili swych zmarłych na odległe cmentarze w Twardogórze, Kępnie oraz Rawiczu.

Na początku XIX wieku społeczność żydowska Sycowa w wyniku zarządzeń władz została zmuszona do zorganizowania nowego miejsca pochówku. Wobec trudności z zakupem gruntu, zdecydowano się na wykorzystanie starego cmentarza, przekazanego gminie żydowskiej w ramach darowizny przez Hirscha Tischlera. Pomimo, że oficjalny akt darowizny podpisano dopiero 21 sierpnia 1824 roku, już w 1820 roku obszar cmentarza powiększono, a pierwszy pochówek odbył się 4 września 1820 roku. W 1871 roku wzniesione zostało ceglane ogrodzenie, a w późniejszym czasie powstał dom przedpogrzebowy.

Po dojściu nazistów do władzy w Niemczech, obiekt uległ dewastacji. Zniszczony został dom przedpogrzebowy, a cegły z muru sprzedano jednemu z oficerów SS. Dzieła zniszczenia dokończono już po wojnie. Do dziś na cmentarzu nie zachowały się jakiekolwiek nagrobki. Teren nekropolii został splantowany.

Źródła Edytuj

Linki zewnętrzne Edytuj

Syców

Miejsca Alegorie czterech pór rokuBiały domekCmentarz komunalnycmentarz wojenny Armii RadzieckiejDzwonnicaKościół Matki Boskiej CzęstochowskiejKościół św. Piotra i św. PawłaKościół ewangelickiMauzoleum w SycowieMłyńska WodaMury miejskieParkRzeźby w parkuSpichlerzSynagoga
Pomniki i tablice Dąb papieskiKamień Małej GarstkiPomnik JakimowiczaPomnik wolnościTablica FranzkowskiegoTablica księdza GorczycyTablica księdza PopiełuszkiTablica księdza Zienkiewicza
Nieistniejące obiekty Cmentarz żydowskiRatuszZamek

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki