FANDOM


Francoise Biron

Françoise de Jaucourt (ur. 23 grudnia 1874 w Presles pod Paryżem, zm. 6 lipca 1957 w Monachium) − francuska markiza, druga żona Gustava Birona.

Biografia Edytuj

Markiza Françoise de Jaucourt urodziła się 23 grudnia 1874 w Presles pod Paryżem jako córka francuskiego arystokraty Françoisa de Jaucourt i Victorii Luisy Steiner.

29 lipca 1902 roku poślubiła Gustava Birona, z którym miała piątkę dzieci: Luise, Carlosa, Helene, Friedricha Franza i Ludwiga Gustava. W okresie I wojny światowej zorganizowała i prowadziła w sycowskim zamku lazaret. W 1923 roku przeszła wraz z mężem i trójką dzieci na katolicyzm. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Sycowa i spłonięciu pałacu w 1945 roku mieszkała w prywatnych mieszkaniach. Wyjechała z miasta w ostatnim transporcie wysiedleńczym[1].

Księżna Françoise Biron von Curland zmarła 6 lipca 1957 roku w Monachium.

Źródła Edytuj

Bibliografia Edytuj

Przypisy Edytuj

  1. T. Kulak, W. Mrozowicz, Syców i okolice od czasów najdawniejszych po współczesność, Wrocław-Syców 2000, s. 186, ISBN 83-87299-26-X

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki