FANDOM


Kościół w Stradomii Wierzchniej

Kościół w Stradomi.

Kościół w Stradomi Wierzchniej – dawniej ewangelicka, obecnie katolicka świątynia, istniejąca w obecnym kształcie od 1902 roku, a od 1982 roku będąca siedzibą parafii świętego Bartłomieja w Stradomi Wierzchniej.

Historia Edytuj

Pierwsza wzmianka o istnieniu kościoła w Stradomi Wierzchniej pojawia się w 1376 roku w dokumencie biskupów wrocławskich. Świątynia była drewniana i znajdowała się w miejscu dzisiejszej kaplicy cmentarnej. Do reformacji kościół był siedzibą samodzielnej parafii. W XVI wieku obiekt był użytkowany przez ewangelików. Katolicy odzyskali kościół na cztery lata w 1629 roku. Dopiero w 1654 roku świątynię przyznano ponownie katolikom, ale parafia została włączona do parafii w Szczodrowie. Kościół był filią tamtejszej parafii do 1945 roku. Drewniana świątynia zawaliła się w 1799 roku. W okresie międzywojennym nabożeństwa katolickie odbywały się w kaplicy tylko w wspomnienie świętego Bartłomieja i w czasie pogrzebów. Pozostałe msze odbywały się w kościele w Szczodrowie.

Świątynia ewangelicka w Stradomi została wybudowana w 1902 roku przez właściciela Stradomi Georga von Reinersdorffa według projektu Arthura Bußmanna. Budynek został poświęcony 16 grudnia 1902 roku. W latach 1904-1945 kościół ten był siedzibą zboru ewangelickiego, który był obsługiwany przez pastorów z Sycowa. W 1926 roku ufundowano nowe organy.

W 1945 roku kościół ewangelicki w Stradomii zaadoptowali katolicy. 8 marca 1982 roku świątynia stała się siedzibą nowej parafii. Ksiądz Robert Wardęcki, proboszcz parafii w latach 2009-2013, przeprowadził gruntowny remont kościoła. Efekty pracy zostały poświęcone przez biskupa kaliskiego ks. Stanisława Napierałę 22 maja 2012 roku.

Źródła Edytuj

Linki zewnętrzne Edytuj

Stradomia Wierzchnia

Miejsca CmentarzKościół św. BartłomiejaPałacSzkołaZalew

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki