FANDOM


Pałac w Wojciechowie Wielkim

Pałac w Wojciechowie Wielkim.

Pałac w Wojciechowie Wielkim – XIX-wieczny, neogotycki pałac znajdujący się w Wojciechowie Wielkim.

Historia Edytuj

Gross Woitsdorf

Wojciechowo Wielkie na przedwojennej pocztówce.

Istnienie dworu w Wojciechowie Wielkim było wzmiankowane w dokumencie z 1845 roku. W 1869 roku ówczesny właściciel dóbr baron von Strachwitz wybudował nowy pałac w stylu neogotyckim. Właściciele majątku i pałacu zmieniali się do 1945 roku wielokrotnie, a ostatnim właścicielem był doktor Paul Grund. Po II wojnie światowej, uszkodzony w 30% dwór, został wyremontowany i przekazany Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu, który przeznaczył je na biura i mieszkania dla pracowników. Ostatni remont obiektu odbył się w 1991 roku. Obecnie budynek jest nieużytkowany. Od 1990 roku zespół dworski wpisany jest do rejestru zabytków.

Architektura Edytuj

Pałac został zbudowany w stylu neogotyckim. Dwór skierowany jest fasadą w stronę dziedzińca gospodarczego dawnego folwarku. Do obiektu przylega założony w drugiej połowie XIX wieku park w stylu angielskim.

Źródła Edytuj

Linki zewnętrzne Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki