FANDOM


Wilhelm Biron

Wilhelm Biron (ur. 16 grudnia 1886 w Berlinie, zm. 23 grudnia 1899 tamże) − pierwszy syn Gustava Birona i Adele Löwenstein.

Biografia Edytuj

Urodził się w 1886 w Berlinie jako pierwszy syn Gustava i Adele Löwenstein. Na chrzcie świętym otrzymał imię cesarza niemieckiego Wilhelma I Hohenzollerna, który został jego chrzestnym. 10 października 1899 rozpoczął naukę w gimnazjum w Berlinie. Zmarł na sepsę 23 grudnia 1899 w berlińskim szpitalu. Jego pogrzeb odbył się 28 grudnia w Sycowie.

Upamiętnienie Edytuj

Ku pamięci pierworodnego syna Gustav Biron ufundował w Pisarzowicach (wówczas wieś w granicach powiatu sycowskiego; obecnie położona w powiecie ostrzeszowskim) kościół ewangelicki, zbudowany w latach 1901-1902 w stylu neoromańskim z granitu i czerwonego piaskowca. W 1945 świątynia uległa dewastacji, a obiekt do dnia dzisiejszego pozostaje w stanie ruiny[1].

Źródła Edytuj

Bibliografia Edytuj

Linki zewnętrzne Edytuj

Przypisy Edytuj

  1. Kościół ku pamięci księcia Wilhelma - Gross Wartenberg Syców

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki