FANDOM


SchlossBischdorf

Zamek na fotografii z 1905 roku.

Zamek w Biskupicach − XVIII-wieczny, stopniowo rozbudowywany, barokowy pałac w Biskupicach, pozostający od 2004 roku w stanie ruiny.

Historia Edytuj

Barokowy pałac w Biskupicach wzniesiono między 1728 a 1787. Był to niewielki dworek. Rezydencję wzmiankowano w 1845. W 1857 właściciel dóbr w Biskupicach baron Richard von Buddenbrock-Hettersdorf upiększył dworek poprzez dodanie zdobień. W latach osiemdziesiątych XIX wieku i w 1895 budynek powiększono o prawe skrzydło i zbudowano taras. W tym czasie mógł również powstać park. W celu uzyskania symetryczności, w 1918 Elisabeth von Rathenow dobudowała lewe skrzydło.

Do 1927 właścicielami zamku była rodzina von Busse. Po parcelacji zamek objęła w prywatne posiadanie osiedlona w Biskupicach rodzina Büscher.

Po drugiej wojnie światowej pałac przekazano w zarząd Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. W budynku urządzono mieszkania, świetlicę, stołówkę, przedszkole, hotel oraz Klub Prasy i Książki. W latach dziewięćdziesiątych część pałacu była własnością prywatną. W 2004 roku spłonęła najstarsza, środkowa część rezydencji.

Budowa Edytuj

Rezydencja była budynkiem murowanym z cegły, potynkowanym, założonym na planie prostokąta, z dwoma ryzalitowo wysuniętymi skrzydłami bocznymi. Dwukondygnacyjny budynek nakrywały wysokie czterospadowe dachy.

Park Edytuj

Do zamku przylegają pozostałości dawnego parku zamkowego. Park powstał pod koniec XIX wieku. W okresie międzywojennym teren parku był miejscem wypoczynkowym.

Źródła Edytuj

Bibliografia Edytuj

Linki zewnętrzne Edytuj

Biskupice

Miejsca CmentarzDom zarządcyFolwarkKapliczkaKrzyżObóz jenieckiSzkołaŚwietlica wiejskaZamek
Inne Bischdorf. Die Geschichte eines schlesischen Dorfes

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki