FANDOM


Schloss Wartenberg Sammlung Duncker

Zamek w Sycowie.

Zamek w Sycowie − siedziba wolnych panów stanowych, która istniała w latach 1853-1945 pomiędzy kościołem ewangelickim, a ulicą Ogrodową w Sycowie. Budowla została zniszczona i rozebrana po II wojnie światowej. Do zamku przylegał istniejący do dziś park.

Historia Edytuj

Schloss Gross Wartenberg

Przedwojenny widok na zamek.

Pierwszy zamek w Sycowie, który był otoczony fosą i zbudowany na planie regularnym, znajdował się za obecnym kościołem ewangelickim w odległości około pięćdziesięciu metrów od późniejszego barokowego zamku Dohnów, wybudowanego w latach 1594-1608 przez Abrahama von Dohnę. Zamek ten spłonął w 1813. Przez kilka lat siedzibą panów stanowych był majątek w Ślizowie. Gustav Calixt Biron miał plany budowy zamku w Winnicy, ale jego syn Calixt, z powodu braku funduszy, zdecydował się wznieść zamek miejski. 26 maja 1853 położono kamień węgielny pod budowę zamku w neogotyckim stylu angielskim.

W pierwszym etapie budowy powstał czworokąt z czterema narożnymi wieżami. W następnych latach dobudowano budynek gospodarczy przy ulicy Szkolnej. Miejsce pomiędzy zamkiem, a tym budynkiem tworzyło zamkowy dziedziniec. Pomiędzy zamkiem, a kościołem ewangelickim Gustav Biron dobudował w 1894 bramę wjazdową. Mieściły się w niej sala modlitewna i książęce nadleśnictwo. W ostatnim etapie rozbudowy w latach 1906-1913 powstała tzw. nowa część zamku, zdobiona klasycystycznymi elementami. Obok zamku znajdowała się oranżeria wybudowana przez Calixta Birona.

Ruiny zamku w Sycowie

Ruiny zamku.

W sierpniu 1939 w komnatach ulokowała się logistyczna niemiecka jednostka wojskowa. W 1943 w książęcych komnatach urzędowały ministerstwa z Berlina. Ponownie ulokowano wojsko w sycowskim zamku w styczniu 1945, kiedy to Armia Czerwona zbliżała się do granic III Rzeszy. Rosjanie wkroczyli do Sycowa wczesnym popołudniem 21 stycznia 1945 i przez następne cztery miesiące zamek był ograbiany. Dopiero w maju 1945 obiekt został podpalony przez żołnierzy radzieckich. Polskie władze komunistyczne zdecydowały o rozbiórce zamku, którą dokonano w latach 1951-1956. Pod koniec lat pięćdziesiątych na miejscu rozebranego obiektu wybudowano zieleniec.

Styl Edytuj

Brama zamkowa w Sycowie

Brama wjazdowa do zamku, wybudowana w 1894.

Powierzchnia całkowita zamku łącznie z przybudówkami wynosiła 1687,53 km². Ściany komnat zamkowych zdobiły portrety członków rodu Biron, a także wisiały na nich gobeliny przedstawiające widoki oraz sceny polowań. Pokoje zdobione były przez różne chińskie i azjatyckie wazy, a także posągi przedstawiające członków rodziny. Meble były w stylu barokowym i pochodziły z Niemiec, a także z Włoch i Chin. Kilka salonów było wyłożonych jedwabiem. Najbardziej reprezentacyjna była biała sala, w której to odbywały się najważniejsze uroczystości rodzinne. W zamku znajdowały się też duńskie, niemieckie i rosyjskie sztućce na 120 osób, a jeden ze srebrnych kompletów należał do Dorothei von Medem. Bironowie posiadali pruską, francuską, miśnieńską i chińską porcelanę. Szkło pochodziło głównie z Wenecji, a na podłogach leżało około dwadzieścia orientalnych dywanów

Ciekawostki Edytuj

  • W zamku w Sycowie Bironowie posiadali łącznie 58 zegarów. Carlos Biron napisał w swojej biografii, iż jednym z sycowskich zwyczajów było, iż raz w tygodniu przez zamek przechodził zegarmistrz ustawiając i nakręcając te wszystkie zegary.

Źródła Edytuj

Bibliografia Edytuj

  • T. Kulak, W. Mrozowicz, Syców i okolice od czasów najdawniejszych po współczesność, Wrocław-Syców 2000,
  • Carlos i Ernst Johann Biron, Historia domu Biron, Ammerland 2006.

Linki zewnętrzne Edytuj

Syców

Miejsca Alegorie czterech pór rokuBiały domekCmentarz komunalnycmentarz wojenny Armii RadzieckiejDzwonnicaKościół Matki Boskiej CzęstochowskiejKościół św. Piotra i św. PawłaKościół ewangelickiMauzoleum w SycowieMłyńska WodaMury miejskieParkRzeźby w parkuSpichlerzSynagoga
Pomniki i tablice Dąb papieskiKamień Małej GarstkiPomnik JakimowiczaPomnik wolnościTablica FranzkowskiegoTablica księdza GorczycyTablica księdza PopiełuszkiTablica księdza Zienkiewicza
Nieistniejące obiekty Cmentarz żydowskiRatuszZamek

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki